Šachové Velikonoce u Lužnice


Pátý ročník turnaje O pohár mistra Jana uspořádal ve dnech 18. – 21. 4. 2019 ŠACHklub Tábor, z. s. v Plané nad Lužnicí. Přívětivé prostředí přilákalo pozoruhodný počet 108 šachistek a šachistů všech věkových kategorií, kteří byli podle ratingu rozděleni do čtyř skupin; hrálo se na 2 x 60 minut + 30 sekund za tah. Turnaj byl výtečně obsazen zejména dětskými hráči republikového formátu. Nejsilnější skupinu (A Kotnov) vyhrál po skvělých výkonech Václav Finěk (TJ Desko Liberec), mistr ČR v H10, a zdatně mu sekundoval táborský David Hák v barvách ŠK Sokol Klatovy. V dalších skupinách hrála například Dorota Veverková (Sokol Tábor), bronzová z mistrovství ČR v D10, či Vicky Cinková, sedmá z mistrovství ČR D12 (Šachová Akademie VŠTE, z. s.).

Z Jezdců Jundrov se zúčastnil Pavel Vojtek (skupina C Jordán) a dosud svitavský Tobiáš Komárek (skupina D Velikonoční), který letos trénuje s Hříbaty a nastoupil za ně i v soutěži družstev. Chlapci si zahráli sedm vážných partií s kvalitními soupeři. Tobiáš doprovázený pozornou a šachově erudovanou maminkou dosáhl výborným finišem na vynikající druhou příčku, získal 5,5 bodu a zaostal jen o půlbodík za vítězem Michaelem Steinem (Šachová Škola Stamat, z. s.). Pavel po zaváhání v posledním kole místo na stupně vítězů zamířil se čtyřmi body na desátou pozici.

Tobiáš si ve čtvrtek nezahrál, protože se mu nedostavil soupeř, v pátek prohrál s pozdějším vítězem a porazil jeho oddílového kolegu Jáchyma Slánského. Medailovou pozici začal budovat od soboty, kdy porazil Pavla Myslivce a smutnil pro pat ve vyhrané pozici s Petrem Leštinou ml. V neděli ale porazil jeho otce, rovněž Petra (všichni tři ŠK Dopravní Podnik Praha), a v závěrečném souboji odrazil nepříjemný útok dámy a dvou lehkých figur Vicky Cinkové, pěknou kombinací obrátil průběh partie a po zásluze si došel pro stříbrnou medaili a pohár.

Pavlovi přinesl los několik kuriozit. Narazil například na nasazenou jedničku z Kralup, dva pány Krále (tento „Královský gambit“ mu vynesl dva body!), na dvojblok ústeckých šachistů z TJ Svádov – Olšinky a na spřáteleného Rudolfa Nováka (SK Sezimovo Ústí, z. s., oddíl šachy). Na úvod si připsal remízu s Richardem Beilem a ve druhém kole porazil jeho oddílového kolegu Jaromíra Krále, když využil chyby nejstaršího hráče celého turnaje ve 12. tahu a převahu figury dotáhl do zdárného konce. Pokračoval remízou s Františkem Seinerem (TJ Kralupy nad Vltavou) a Ladislava Krále (ŠK Týn nad Vltavou) ve třetí vzájemné partii konečně dokázal porazit poté, co jej připravil po dobré kombinaci o pěšce a v dlouhé koncovce tuto výhodu přetavil v cenný bod! Po remíze s Martinem Klímou (ŠO TJ Karolinka) útočil Pavel v neděli na stupně vítězů. Po velkém boji ale nedokázal v časové tísni uplatnit materiální převahu proti Rudolfu Novákovi a remíza byla asi stejně cenná pro oba. Slabší chvilku si Pavel vybral až v posledním kole, podcenil nástup dámy na královské křídlo a jedinému dětskému soupeři Davidu Bártovi (Šachová Akademie VŠTE, z. s.) umožnil efektní matovou kombinací zaujmout celkovou třetí pozici.

Turnaj i při velkém počtu účastníků proběhl zcela hladce, v přátelské velikonoční atmosféře a krásném počasí, které i při nabitém programu nabádalo k výletům kolem Lužnice, do husitského Tábora či na Kozí hrádek, kde nějakou dobu působil i mistr Jan Hus. Organizátorům patří dík za skvělou organizaci a za množství věcných cen, jimiž potěšili zejména menší šachisty.

 

http://chess-results.com/tnr415026.aspx?lan=5&art=4&fed=CZE

http://chess-results.com/tnr415027.aspx?lan=5&art=4&fed=CZE

 

Připravil: Petr Vojtek

DSC_0231DSC_0226DSC_0233

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>