S déčkem Morendy jsme ztratili jen dvě remízy 4


Moravská Slávia patří k našim oblíbeným soupeřům. Pravda, toto bylo jen déčko a na áčko Morendy jsme zatím nenarazili, ale už teď se na ně těšíme. Tentokrát jsme se  scházeli jak švábi na pouť. V půl šesté byli v hrací místnosti jen čtyři naši hráči. Ale mohli jsme zahájit. Ostatní se pomalu prodírali kolonami aut v přilehlých ulicích.

Na Lokomotivě se ve středu kromě našeho zápasu hrály další dva zápasy městského přeboru, takže v místnosti bylo rušno jak v úle. Jednu chvíli to vypadalo jak na parketu newyorské burzy, když někomu (či spíše několika lidem) čtyřikrát během několika minut zazvonil telefon. Někdo z hráčů se otočil směrem k pachatelům a vybafl na ně: „Čtyři nula!“ což vyvolalo docela pobavenou reakci v sále. Naštěstí se ukázalo, že zvonily telefony diváků. Diváci se umravnili a mohli jsme v klidu pokračovat a věnovat se dění na šachovnicích.

Broněk mi mezi řečí vypočítal, kolik ho v nejbližšsích třech dnech čeká povinností. Zjevně si vnitřně potřeboval zdůvodnit, že nabídne remízu. Za chvíli si soupeři podali ruce a bylo to 1/2:1/2.

Nádhernou partii sehrál táta na šesté desce. Vnutil soupeři svého „h“ pěšce. Po tahu Dh5 zdvojil těžké figury na „h“ sloupci. A každým dalším tahem vytvářel další a další hrozby černému králi. Až se černý po Vxh6+ tah před matem vzdal. Tenhle kombinační ohňostroj si určitě přehrajte.

Docela pěknou partii způsobem start – cíl jsem sehrál i já bílými proti panu Kopečkovi. V zavřené španělce soupeř nevhodně vyvinul střelce na c5. Nato jsem reagoval tahem d4, černý ztrácel důležité tempo úhybem na d6 a po mém dalším tlaku na černého pěšce e5 se mi dařilo blokovat soupeřovy figury, zejména černého jezdce na c6 v jejich obvyklých „španělských“ manévrech (úskok na a5 či b8). Za zesílení útoku jsem obětoval pěšce a po taktickém přehlédnutí soupeře jsem si dobral tahem Sxf7 pěšce zpět (volně inspirován Navarovým čtvrtým dílem Kouzla podobnosti http://www.nss.cz/podobnost-v-sachu-(4)-–-kdyz-jeden-dela-totez,-neni-to-totez ) a po Dxh7 jsem zvýšil tlak na černého krále. V závěrečné pozici soupeř zahrál Dd7, aby kryl mat na g7. Vzápětí se vzdal, protože si uvědomil hrozbu Jf6+. Po jediném možném ústupu králem na f7 by však nepřišlo Jxd7, ale Dxg7 mat.

Mezitím dohrál i Olda. Svou partii okomentoval slovy: „Dobrý, ale zase jsem to zahrál dost na hraně.“ Nemohu posoudit, neviděl jsem, ale přehrajte si níže sami. Takže všichni bílí vyhráli, Broněk remizoval a čekalo se na výsledky tří černých šachovnic.

Jako první zaúřadoval Tonda Seidl na první desce proti panu Řehůřkovi. Toníkova pozice mi po soupeřově natažení pěšce na b5, kdy Toník nemohl zabránit tomu, aby soupeřův pěšec pronikl na c6, přišla dost nevábná. Toník ale stihl udělat rošádu, následně pěkně obětoval střelce na f2 a soupeřovi nezbylo než se vzdát. 4,5:0,5.

Dohrávali jen Michal na třetí desce proti panu Janků a Pavel Tyleček proti panu Hobzovi. Kolem Michala všichni chodili a tipovali, zda Michal vyhraje za dva nebo za tři tahy. To Pavel byl zatlačen do kouta časovou tísní, ze které vyšel s pěšcem míň do koncovky jeho jezdce proti soupeřově střelci. Co hůř, soupeřův pěšec navíc byl vzdálený volný „a“ pěšec, kterého musel hlídat Pavlův král. Naštěstí se pan Hobza shlédl v unáhlené oběti střelce za vybrání všech Pavlových pěšců na královském křídle. Pavel si dobral volného bílého „a“ pěšce a pospíchal králem i jezdcem na královské křídlo, aby si vyřídil účty s posledními dvěma bílými pěšci. Stihl to právě včas, jezdce směnil za „g“ pěšce a krále postavil pod posledního pěšce soupeře. Šlo o „h“ pěšce, takže remis. Dobrá práce! Pavel uhrál v posledních dvou kolech dvě remízy se soupeři, kteří oba mají téměř stoprocentní bilanci.

Pavel skončil a Michal ještě hrál. Soupeř Michalovi vyklouzl ze ztráty figury. Myslím, že Michal měl hrát v 38. tahu místo Je4+ raději Jxb3+ a mohlo být hotovo dřív. Nicméně Michal i tak s využitím principu omezování působnosti soupeřových figur zvládl pěkně uplatnit výhodu dvou střelců proti soupeřově věži. Jen k tomu vypotřeboval téměř všechen čas a popsal obě strany partiáře.

Vyhráli jsme 6:1 a odčinili jsme tak výpadek z minulého kola. I díky prohře Bystrce v tomto kole už je jasné, že městský přebor vyhrají Jezdci o několik koňských délek. V posledním kole si tak zahrajeme proti Univerzitě jen pro radost, pro čest a pro ELO body. A budeme sledovat, jak se poperou Loko G a Olejáři o druhé místo.

 

 

 


4 komentářů k diskuzi “S déčkem Morendy jsme ztratili jen dvě remízy

 • Reply
  Tonda T. ml.

  K partii Karel Řehůřek – Toník Seidl: Kdyby místo 14. De2 bílý zahrál 14. c7 má podle mě černý velké potíže. 14. … Dxc7 15. Sb5+ Jd7 16. Dxd5, jinak černý musí v 15. tahu uhnout králem a ztrácí rošádu v otevřené pozici. Po 14. …. Dd7 15. De3+ s následným 16. Sa6, či možná ještě lépe 15. Vb1 s hrozbou 16. Sb5 nebo 16. Vb8+. Po případném 14. De7+ 15. Se3 opět s hrozbou Sb5+.

  • Reply
   Olda

   No, ještě by to šlo dál ne? 14 …. De7+ 15.Se3 – c4 …. a pak už ten na c7 padne ne? …. nemluvě o obou střelcích bílého

  • Reply
   Tonda T. ml.

   Beru zpět, Sxc4 je blbost pro Db4+, tak raději představím ne 15. Se3, ale 15. Se2, s následným 16. 0-0 a jsem ochoten vyměnit pěšce na c7 za černého krále. Hrozí Sb5+, hrozby jsou na „e“ sloupci, atd. Ukázková „Peťovka“, jak hrát proti zanedbané rošádě. Ale tentokrát bílými.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>