Pohár JmŠS v bleskové hře družstev


Pohár JmŠS v bleskové hře družstev přilákal do jundrovské hrací místnosti rekordních 20 družstev s nebývalou silou. Své týmy se rozhodli reprezentovat mezinárodní velmistr Radek  Kalod, mezinárodní mistři Pavel David a Neklan Vyskočil, i další blicařská esa jako Karel Kratochvíl, mistr FIDE David Holemář či Bronislav Vymazal.

První problém nastal, když se včas nedostavil Tonda Seidl, který přislíbil obsluhu počítače. Michal Šípek na svém notebooku zadával změny v předem nahlášených sestavách, ale čas mezi uzávěrkou přihlášek v 10:00 hod. a začátkem 1.kola v 10:10 hod. na to rozhodně stačit nemohl a když stávkovala i tiskárna, nabral start turnaje půlhodinové zpoždění.

Již v týdnu bylo rozhodnuto, se souhlasem STK, že při účasti 20 týmů se může hrát turnaj systémem každý s každým.

Los tomu chtěl, že favorizované týmy se měly utkat až v druhé polovině turnaje, takže do přestávky se na čele držela pětice favoritů, z nichž zakopnul jen Duras A se zálohou Lipovce.

Ještě ve čtvrtek se plánovala hodinová přestávka na guláš k obědu, aby si vydělal zdejší bar. Ten se nakonec nekonal a náhradou byly nabídnuty klobásky, na což několik týmů reagovalo odchodem do restaurace. Ta takový nápor nečekala a ve chvíli kdy měly začít další boje, byly v hrací místnosti pouze dvě třetiny týmů.

Zavolal jsem Michalu Vávrovi, aby zrušili objednávky a přišli, což valná většina družstev udělala, takže mohly začít i další zápasy. Chybělo už jen Znojmo. Dal jsem pokyn, aby byly všechny partie zahájeny. Po třech minutách došli už i najezení hráči Znojma, kteří žádali začít zápas znovu. To se nelíbilo Moravské Slávii, která uposlechla, aby se vrátila do místnosti bez obědu. Ta nakonec ustoupila a utkání se začalo znovu. Přihnal se i pan Kalendovský, když ale viděl, že mu zbývá minuta, ani nečekal na vstřícné gesto soupeře, vzdal se a odešel. Obědu se přece jen dočkali i ostatní, když jim byl doručen z restaurace v polystyrenových krabičkách.

Favorizované týmy Morendy, Durasu, Lokomotivy, Lipovce a Bystrce stále porážely své soupeře, a tak se čekalo na vzájemné duely, které se odehrály hlavně mezi 11. a 15. kolem. Po nich na tom byl nejlépe Duras a Morenda, naděje Lokomotivy byly o něco horší. Bystrc dokázala remizovat s Lokomotivou a Morendou, ale porážky s Lipovcem a Durasem ji odsoudily na 5. místo. Lipovci nestačilo na medaili ani 16 výher a po třech porážkách s medailisty turnaje nakonec získal 4. místo.

V 16. kole již podruhé ztratil 2 body Duras se zálohou medailové konkurence, když remizoval s Morendou B. Byla to i ztráta naděje na vítězství v turnaji a v ohrožení byla také medaile.

Před předposledním kolem vedla Morenda o 3 body před Lokomotivou a o 5 bodů před Durasem, s kterým se měla právě utkat. Duras zvítězil 3:1, čímž si zajistil bronz a zdramatizoval boj o zlato.

Do posledního kola šla Moravská Slávia s půlbodovým náskokem na skóre před Lokomotivou. Na oba čekala družstva z Vyškova, ale zázrak se nekonal a favorité výhrami 4:0 zpečetili pořadí na prvních dvou místech.

Cenu pro nejlepší tým s průměrným elem 1800 – 2000 získala záloha Durasu, v kategorii 1600 – 1800 byly nejlepší Boskovice a v kategorii do 1600 elobodů zvítězilo družstvo SPgŠ Znojmo B.

Jednotlivé výsledky si můžete prohlédnout na stránkách ChessResults.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>