Pavlík a Tobík zvítězili v zarouškovaném turnaji


Prodloužený svatováclavský víkend zaznamenal čilé aktivity Jezdců za šachovnicemi na různých místech. Prioritou byl tradiční Memoriál O. Šípka v bleskovém šachu, pořádaný oddílem v Novém Lískovci. Hladcí v kompletní sestavě vyrazili na Otevřený přebor kraje Vysočina ve vážných partiích ve Žďáru nad Sázavou, kde Tadeáš do posledního kola bojoval o vítězství v turnaji (v konkurenci jednašedesáti šachistů skončil stříbrný!). A dvě Hříbata s jihočeskými vazbami, Pavel Vojtek a Tobiáš Komárek, se odebrala do příjemného hotelu na břehu řeky Lužnice, kde Tobiáš obhájil loňské vítězství ve skupině D a letos se k němu přidal Pavel prvenstvím ve skupině C.

IMG_20200928_173223IMG_20200928_173015IMG_20200928_173927

ŠACHklub Tábor uspořádal devátý ročník Svatováclavského turnaje v Plané nad Lužnicí (25. 9. až 28. 9. 2020) za zostřených protiepidemických pravidel. Šachisté museli v rouškách absolvovat celou partii, doprovod nesměl přihlížet zápasům, nepodepisovaly se partiáře ani nepodávala ruka… Přesto se podařilo odehrát bez potíží celý turnaj a dík a obdiv patří jak pořadateli, tak obětavým a disciplinovaným šachistům. Tentokrát se hrálo sedm kol s časovou dotací 2 x 60 minut + 30 sekund za tah. Do čtyř vypsaných kategorií se přihlásili čtyřicet dva šachisté, proto byly sloučeny obě silnější skupiny (A – nad ELO 1900 + B – do ELO 1899) do jednoho turnaje a stejně tak i slabší (C – do ELO 1599 + D – pod ELO 1299) do druhého; výsledky kategorií se ovšem vyhlašovaly samostatně.

 

Tobiáš zahájil bleskovou prohrou se zkušeným Bohdanem Trčkou (ŠK Praha Smíchov), s nímž loni Pavel také zahajoval (remízou). Nebývale rychlé tempo upravil Tobík na správné šachové hloubání v sobotních partiích, kdy nejprve po spolehlivém výkonu porazil Matěje Brindzu z pořádajícího oddílu a spoustu času strávil marným bojem proti Matěji Slabému (TJ Spartak Soběslav); ten se stává tradičním soupeřem našich Hříbat, protože s Tobiášem bojoval i loni a letos se utkal též s Pavlem. Trenéři by ale jistě ocenili pohled do hrací místnosti, v níž zůstali dlouho po všech ostatních odehraných partiích v sobotním podvečeru sedět již jen dva malí Jezdci se svými soupeři. V neděli Tobík přidal bodík po výhře nad Martinem Tejnorem (ŠACHklub Písek), ale pak nestačil na Josefa Báru (ŠK Dopravní podnik Praha), otce osmiletého Honzíka, s nímž se den předtím utkal Pavel. A to už následoval mocný dvoubodový finiš s cennými výhrami nad zkušenými dospěláky, Františkem Štrossem (DDM Praha 6) a Františkem Vaňkem (Sokol Tábor), který si nejprve tropil posměšky z Tobíkova účesu (asi neviděl film Hair…), aby pak musel uznat, že šachové umění se módními představami neřídí. Obhajobu loňského vítězství ve skupině D zaručily 4 body a celkové 8. místo ve spojeném turnaji C + D.

 

Pavlík narazil na úvod právě na loňského Tobíkova soupeře Matěje Slabého (ten tehdy jako jediný dokázal uzmout vítězi turnaje D půl bodu). Pavel hrál trpělivě a stupňoval tlak na soupeře, který se houževnatě bránil v koncovce lépe postaveným pěšcům, aby nakonec překročil časový limit. Sobotním soupeřem byl nám dobře známý sympaťák Rudolf Novák (SK Sezimovo Ústí, z. s., oddíl šachy), s nímž Pavel zopakoval loňskou remízu z velikonočního turnaje. Zodpovědným výkonem pak dokázal přetlačit nebezpečného Jana Báru (nar. 2012), i když před vstupem do pěšcové koncovky čelil časové tísni. V neděli si Pavel na výtečnou poradil s těžkým dvojblokem ze Sokola Huslenky. Nejprve remizoval v pasivnější pozici s nasazenou dvojkou Martinem Klímou a odpoledne vystřihl krásnou koncovku různobarevných střelců proti jedničce Janu Múdrému poté, co se cílenými výměnami zbavil nehrajících figur. Po pátém kole tak figuroval na vedoucí pozici, kterou zvládl udržet až do konce! Základem byla cenná výhra nad rychlohráčem Bohdanem Trčkou (po 70 tazích na jeho hodinách zbývalo 55 minut…), jehož kvapíkovým tempem se Pavel nenechal rozhodit a trpělivě v koncovce dokráčel pěšcem pro věž, aby se vyhnul nebezpečí patu. K těsnému triumfu ve skupině C na pomocné hodnocení stačila remíza s Matějem Zezulou (TJ Náměšť nad Oslavou), jemuž sice Pavel sebral figuru, ale převahu nedokázal prosadit, protože soupeř mu šikovným manévrem zablokoval jezdce tak, že s ním bez ztráty figury nešlo hrát. Premiérově tak mohl zvednout nad hlavu pohár a dovršit úspěšnou bilanci dva hráči – dvě výhry pro Jezdce Jundrov!

 

Přestože turnaj zarouškovaných šachistů mohl chvílemi připomínat spíš chirurgický kongres, probíhal v přátelském duchu a příjemném prostředí. Potěšující byly výkony řady mnoha mladých hráčů, zejména ve skupině A se zaskvěl sedmibodovým ziskem domácí David Hák, Pavlův vrstevník. Zbývá poděkovat řediteli turnaje Mgr. Vladimíru Doležalovi, hlavnímu organizátoru Jaroslavu Odehnalovi a hlavnímu rozhodčímu RNDr. Milanu Durchanovi, CSc., za nadhled, s nímž provedli čtyřicítku šachistů ztíženými podmínkami turnaje, a popřát jim, aby příští jubilejní ročník mohli uspořádat ve standardních poměrech.

 

Připravil: Petr Vojtek

 

 

http://chess-results.com/tnr531919.aspx?lan=5&art=4&fed=CZE&turdet=YES

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>