Jubilejní Svatováclavský turnaj v Táboře 2


O prodlouženém svátečním víkendu se kromě jiných akcí konal i desátý ročník Svatováclavského turnaje, který s oblibou navštěvují Pavel Vojtek a Tobiáš Komárek, využívajíce svého jihočeského zázemí. Nutno zmínit, že turnaj se ocitl v ohrožení, neboť v lednu tohoto roku zemřel hlavní organizátor a tahoun veškerého dění v ŠACHklubu Tábor pan Jaroslav Odehnal. Nicméně jeho dcera s manželem Bc. Andrea Kadlecová a Bc. Jaroslav Kadlec se pustili s velkou vervou do organizace akce, aby na dílo pana Odehnala navázali, a ač skromně poukazovali na svoje začátečnictví, zvládli vše na výbornou, vytvořili pěkné šachové prostředí na Střední průmyslové škole strojní a stavební v Táboře a věřme, že zajistili i do budoucna pokračování příjemného jihočeského turnaje.

I tentokrát se hrálo sedm kol s časovou dotací 2 x 60 minut + 30 sekund za tah. Do čtyř vypsaných kategorií se přihlásilo stejně jako loni čtyřicet dva šachistů, osmičlenná skupina A (nad ELO 1900) hrála systémem každý s každým, dvanáct hráčů se utkalo ve skupině B (ELO 1600-1899) a skupiny C (ELO 1300-1599) a D byly sloučeny, ovšem klasifikovány samostatně. Lze připomenout, že Tobiáš obhajoval loňské vítězství ve skupině D a Pavel ve skupině C. Letos postoupili o kategorii výš a bylo z toho páté a třetí místo.

Tobík si s úspěchem vyzkoušel svůj um proti dvěma děvčatům z pořádajícího oddílu Ludmile Svrchokrylové a Nele Martinkovičové a porazil též jejího bratra Adama. Třetí dívka Vicky Cinková (ŠA VŠTE České Budějovice) se pak už ukázala být tvrdším oříškem, neboť se nenechala zmást obětí kvality. Tobík statečně bojoval i se zkušeným Františkem Štrossem (DDM Praha 6), jemuž odňal půl bodu. Po boji podlehl další jihočeské naději a pozdějšímu vítězi skupiny C Davidu Bártovi (ŠA VŠTE České Budějovice), avšak chuť si spravil podařenou kombinací a senzačním vítězstvím v posledním kole, v němž dosud vedoucího Martina Klímu (Sokol Huslenky) připravil o vítězství! Naše mladší hříbě tak se 4,5 body obsadilo pátou příčku v turnaji C (šestou ve spojeném pořadí C + D).

Pavel zahájil cennou výhrou nad domácí nasazenou jedničkou Václavem Měřínským, s nímž ještě dlouho po odehrání partie rozebíral její průběh, až hrozilo zmeškání oběda. Po něm však nestačil na bronzovou medailistku z nedávného Mistrovství ČR D 16 Martinu Šťastnou (ŠA VŠTE České Budějovice), o níž prohlásil, že je prostě dobrá a přetlačila ho. V sobotu se utkal s tradičním soupeřem Matějem Slabým (ŠACHklub Tábor) a jako obvykle se snažil prosazovat v koncovce mírnou materiální převahu, v časové tísni však dosáhl pouze remízy. Tato dvě kola vlastně rozhodla o pořadí na stupních vítězů, protože mezi třemi mládežníky s 5,5 body nakonec rozhodovalo pomocné skóre ze vzájemných zápasů. Náladu si Pavel zlepšil a cestu k medaili zahájil odpolední výhrou nad zkušeným Andonem Petkovem (Spartak Soběslav). Asi není možné, aby se na turnaji neutkal s Rudolfem Novákem (SK Sezimovo Ústí), a letos se Pavlovi podařilo kamaráda Rudu premiérově porazit. S velkou dávkou štěstí vytěžil celý bod z remízové koncovky s Luďkem Švecem (Desko Liberec) a přestože po koncentrovaném výkonu zdolal i Vojtěcha Šice (Šachový klub Frýdlant), bronzovou příčku již nedokázal vylepšit.

Doplňme, že ve skupině A kralovali táborští šachisté – vítěze Luďka Mészároše známe i z Veletržního poháru, druhý skončil Milan Hrubý (oba Sokol Tábor) a třetí loňský vítěz David Hák (nyní již Spartak Vlašim). Palmu vítězství si ze skupiny D odvezl na sever Čech Pavel Kačmar (Slavia Liberec).

Připravil: Petr Vojtek

IMG_20210928_142408

IMG_20210927_090705IMG_20210927_091046

http://chess-results.com/tnr580756.aspx?lan=5&art=4&fed=CZE&turdet=YES

http://chess-results.com/tnr580764.aspx?lan=5&art=1&fed=CZE&turdet=YES

 

 

 


2 komentářů k diskuzi “Jubilejní Svatováclavský turnaj v Táboře

  • Reply
    Milan Durchan

    Děkuji za pěkný článek! I já mám radost, že to Andrea a její tým (manžel, pan Martinkovič) tak pěkně zvládli. Bylo to fajn. A takový úvod Vašeho článku může tuto trojici jen motivovat, aby to příště organizovali znovu. Díky za podporu, díky za účast!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>