Pětice Jezdců pod Černou věží


  České Budějovice jsou aktivní šachové město a kromě Černé věže, která je symbolem jihočeské metropole, je zdobí i Šachový festival pořádaný na samotném počátku prázdnin. I letos přivítal hotel Clarion Congres ve dnech 1. – 9. 7. tři turnaje, vedle 10 účastníků uzavřeného velmistrovského turnaje se v kategorii A představilo 143 šachistů a šachistek, v turnaji B pak 96 soutěžících.

Potěšitelné je, že po dlouhém covidovém herním výpadku se do města na soutoku Malše a Vltavy vypravilo hned pět jundrovských Jezdců. Nejsilnější z nich Kyril Slepov zároveň plnil úlohu trenéra a dohlížel na všechna čtyři Hříbata. V Áčku ocenili jeho pomoc Tadeáš Hladký a Pavel Vojtek, v Béčku Leontýna a Mikuláš Hladcí. I když tatínek Jiří Hladký hraje za Lokomotivu Brno, je minimálně polovičním Jezdcem zejména pro nasazení a péči o rodinný tým, který doplňuje trpělivá a obětavá maminka Klára. Spolu s autorem tohoto článku tak čítala jundrovská ekipa celkem osm osob.

Na turnaji bylo možno potkat zajímavé osobnosti. Zážitkem je pozorovat v akci malého, ale silného FM Václava Fiňka (TJ Desko Liberec, 2378, nar. 2010), jemuž lze předvídat skvělou šachovou budoucnost; podrobnosti může doplnit Kyril, který měl příležitost se s pozdějším stříbrným medailistou utkat ve 3. kole. Nepřehlédnutelný čtyřčlenný tým tvoří nám dobře známý rodinný šachový klan Richterových. Fandili jsme si navzájem i s dalšími šachisty z Náměště nad Oslavou, s níž nás pojí dobré vztahy utužené hostováním – Pavel si díky tomu zahrál 1. ligu družstev a Matěj Zezula pomohl Hříbatům vybojovat republikové finále mladších žáků.

Ani sebevětší počet šachistů nezabrání počítači v losovacích vtípcích. Tak se hned v prvním kole střetli Kyril s Pavlem a trenér školil nejen při rozboru, ale hlavně předvedenou hrou při partii. Mikuláš potkal tatínka ve 3. kole a jejich remíza byla započítána až po urgenci nesprávného výsledku, který oběma trochu rozhodil nalosování pro 4. kolo. Tadeáš a Kyril se v po sobě jdoucích kolech utkali s italským šachistou Lucou Albertinim (2142) a oba pocítili temperament jeho hry. Tadeáš sdílel soupeře i s Pavlem, avšak Jan Toman (ŠK Spartak Ústí nad Labem, 1717) se naopak ukázal jako přívětivý protivník.

Asi nejkurioznější moment přinesla čtvrteční prudká bouře doprovázená krupobitím, která svým rámusem přilákala k oknům hracího sálu i šachisty nacházející se právě v časové tísni. Jinak se ovšem turnaj odbýval v poklidném tempu a přinesl našim mládežníkům spoustu cenných zkušeností v bojích s těžkou konkurencí.

Nejlepšího výsledku dosáhl v Áčku Kyril, který se ziskem 4,5 b. obsadil 65. místo. Tadeášovi stačily 4 b. na 87. místo a Pavel se 3,5 b. dosáhl na 109. příčku. V Béčku se pak pan Hladký vešel do padesátky (49. místo za 4,5 b.), Mikuláše najdeme na 74. pozici se 3,5 b. a Leontýnu v těsném závěsu na 79. místě se 3 b.

Pavel 3Usměvavá LeontýnkaČekající TadeášKyril a Mikuláš při rozboruPan Hladký

Výsledky lze najít zde:

http://chess-results.com/tnr558924.aspx?lan=5&art=4&fed=CZE&flag=30

http://chess-results.com/tnr558925.aspx?lan=5&art=4&fed=CZE&flag=30

 

 

Připravil: Petr Vojtek

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>