Úspěšný úvod nového roku


Rok 2019 začal první sobotu pěkně zostra, vedle turnaje O perníkovou chaloupku v Náměšti nad Oslavou, kde zazářili Leontýnka Hladká vítězstvím mezi mladšími (hrál i Mikuláš Hladký, 8. místo, 4,5 bodu, a Vladimír Kalovský, 12. místo, 4 body) a Tadeáš Hladký 2. místem mezi staršími, proběhl i 14. ročník Vyškovské rošády zařazené do seriálu turnajů KP mládeže v rapid šachu. Tentokrát se za Jezdce Jundrov vypravil do Vyškova jen Pavel Vojtek, jemuž hendikep zasádrované levačky nezabránil v plnohodnotné účasti ani v poměrně kvalitních výkonech. Mezi 39 šachisty nejstarší kategorie (hráli společně H 16, D 16, H 14 a D 14) byl sedmnáctý nasazený.

V úvodní partii roku Pavel přesvědčivě zdolal Daniela Dufka (ŠK Hustopeče) a pak nastartoval šňůru čtyř remíz se zdatnými soupeři, jako by byl přesvědčen, že se bude udělovat cena i za remízového krále. Nejkvalitnější výkon podal ve 2. kole, kdy měl převahu krajního pěšce nad silným Tomášem Keprtem (ŠK Kuřim, nejlepší z H 16, celkově třetí), v časové tísni ji ale proměnil jen v oboustrannou pozici dvou pěšců usazených předpisově na polích opačné barvy než soupeřův střelec. Dokonce dva pěšce navíc získal v partii s Matyášem Hrádkem (ŠK Hustopeče), ale opět pro nedostatek času je nestihl prosadit proti osamocenému střelci. Proti Aničce Vavřínkové (Lokomotiva Brno) to byla po úvodních nepřesnostech velmi cenná dělba bodu vydřená z pasivní pozice v bojovné koncovce, končící marným pochodem pěšce proti jezdci. Podobně i s Robertem Kudličkou (SK Vyškov) musel Pavel po chybě dohánět materiální ztrátu a s notnou dávkou štěstí se mu to povedlo. Po výhře nad Ondřejem Mikuláškem (ŠK Svornost Rousínovec) figuroval náš zástupce na slibném 11. místě, ale do první desítky nepronikl, protože v závěrečném kole nedokázal čelit nápadité a strojově přesné útočné kombinaci Viléma Faji (Lokomotiva Brno).

S celkovým součtem čtyř bodů Pavel obsadil 14. příčku a odjížděl s pocitem zdárného vstupu do nového roku. Vylepšil tak umístění z Brankovic poté, co jej před Vánoci zlomená ruka připravila o výjezd do Ratíškovic. Jestliže se říká, že střepy přinášejí štěstí, tak snad lze toto pořekadlo upravit tak, aby sádra nesla štěstí a herní úspěchy v roce 2919 všem Hříbatům i dospělým Jezdcům!

 

Připravil: Petr Vojtek

 

vyškov

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>