Šachový festival 2022 v Českých Budějovicích


 Šachový festival v hotelu Clarion Congres ve dnech 1. – 9. 7. 2022 odstartoval v jihočeské metropoli šachovou prázdninovou nabídku čtyřmi turnaji, vedle 10 účastníků uzavřeného velmistrovského turnaje a stejného počtu mistrovské soutěže se v kategorii A představilo 111 šachistů a šachistek, v turnaji B pak 78 soutěžících. Jezdce Jundrov reprezentovali Tadeáš, Mikuláš a Leontýna Hladcí a Pavel Vojtek.

První kolo stíhaly určité zmatky a pozdní začátek. Rozlosování nejprve svedlo proti sobě Pavla s Tadeášem, avšak po pozdním přihlášení dalšího šachisty bylo přelosováno, takže chlapci si mohou nechat vzájemný zápas až do Jundrova. Tadeáš tak nastoupil proti Lucii Rybáčkové (Gambit Jihlava) a s přehledem byl mistr České republiky H14 silnější než dvojnásobná mistryně D14. Pavel hrál velmi solidní partii proti Ondřeji Sýkorovi (ŠK Zikuda Turnov), byl aktivní a vydobyl si zisk pěšce, tuto výhodu mu ale zkušený soupeř nedovolil proměnit a byl vcelku rád za remízu. Mikuláš se přesvědčil o nutnosti dokončit včas vývin, Christoph Zauner z Rakouska jej za tento nedostatek rázně potrestal.

Prvního islandského soupeře Hilmira Freyra Heimissona potkal Tadeáš ve druhém kole. Zpočátku měl více ze hry, ale z vyrovnané pozice následně soupeř vytěžil rozhodující výhodu souhrou dvojice střelců s podporou jezdce. Proti FM Ladislavu Hrbolkovi (ŠK Slavoj Litoměřice) se Pavel spíše bránil a urputná snaha zabránit postupu pěšce za pomoci dvojice lehkých figur nakonec skončila se štěstím remízou po chybě soupeře. Mikuláš nestačil na Tomáše Košuta (TJ Náměšť nad Oslavou), ostatně na něm si později vylámal zuby i Pavel.

Ve třetím kole Tadeáš remizoval s dalším Náměšťákem Martinem Žažou, protože v koncovce různobarevných střelců a věží se moc možností k výhře ani jednomu nenaskytlo. Pavlovi vrátil loňskou porážku Jan Toman (ŠK Ústí nad Labem), který si od posledně výrazně zlepšil ELO. Pavel nebyl bez šance, ale před čtyřicátým tahem řešil několikasekundový zbytek času rychlým tahem krále, který otevřel soupeři cestu k rozhodující výhodě. Mikuláš měl volno.

V kole čtvrtém Tadeáš na rozdíl od Pavla neměl ani letos s Janem Tomanem potíže, v koncovce odolal tlaku a po výměně věží využil volných pěšců k vítězství. Zato Pavlovi se proti známému Matyáši Hrádkovi (ŠK Hustopeče) nevedlo, od začátku tahal za kratší konec a naděje na bodový zisk brzy pohasly. Mikuláš zapsal první půlbod proti zahraničnímu soupeři, partie s papírově silnějším Danielem Shirinyanem z Anglie se mu opravdu povedla.

Skvělý výkon podal Tadeáš proti      WGM Khayale Abdullaové z Ázerbajdžánu na začátku druhé poloviny turnaje. Již v zahájení vybojoval pěšce, kterého udržel až do koncovky a tu spolehlivě zvládl; kvalitní soupeřka musela rezignovat těsně před hrozící proměnou pěšce v dámu. V tuto chvíli si asi Tadeáš nepomyslel, že ve zbývajících kolech přidá již jen jednu remízu… Ani v partii proti Marcelu Jílkovi (Šachový klub Jičín) Pavel příliš nezářil, ale v 28. tahu za stále vyrovnané pozice v něm bouchly saze, nasadil k překvapivému útoku, který podpořil obětí dvou lehkých figur a nachystal dámou a střelcem matovou smyčku, z níž osamocenému králi nemohla pomoci ani zpovzdálí přihlížející dáma. Mikuláš se neprosadil proti táborskému Romanu Kotleškovi, soupeř byl silnější v koncovce.

Tadeáš se v šestém kole vlastně jen bránil narůstajícímu tlaku Matyáše Zemana (Moravská Slávia Brno), ten byl ale na královském křídle nezvladatelný. S další soupeřkou od lesa Řáholce Evou Petirovou se Pavel utkal v nejdelší partii dne. Urputně se bránil rozdílu kvality a koordinací dvou jezdců dokázal připravit soupeřku o všechny zbývající pěšce. V nervy drásajícím souboji si tak po pěti a půl hodinách hry i po jednom nemožném tahu soupeřky mohl oddychnout za remízu. Poslední nulový zápis přivodil Mikulášovi Jaroslav Trávníček (ŠK Sulimov) v jezdcové koncovce, pak už náš nejmladší těžil samé remízy!

Exotické soupeře měli všichni Jezdci v sedmém kole. Tadeáš si nepřišel ani na dalšího z Islanďanů Alexandera Olivera Maie a před soupeřkou ze Singapuru Durgou Saravanovou se musel sklonit Pavel. To Miky nastartoval závěrečné remízové trojkolo v boji s Jurgenem Hammelem (SRN).

Osmé kolo. Slabší chvíli si vybral jak Tadeáš, kterého Otto Blümel (Klub šachistů Říčany 1925) již ve 25. tahu přetlačil silnějším a rychlejším útokem dámy po h sloupci, tak Pavel, který dotáhl poněkud pasivnější pozici s černými už tradičně do časové tísně (tentokrát oboustranné) od zhruba 30. tahu, v níž se ale lépe orientoval Tomáš Košut (ŠK Náměšť nad Oslavou). Spokojen tak byl jen Mikuláš, protože do pokladničky uložil další půlbodík po remíze s domácím Karlem Švejdou.

V závěrečném kole táborský Kotleška nesvědčil příliš ani Tadeášovi, protože mu nedovolil prosadit výhodu dvou pěšců v koncovce. Pavel sice s odhodláním začal souboj s Tomášem Písařem (TJ Bohemians Praha), drobná výhoda ze zahájení ale neslibovala jednoznačný úspěch, tak se oba unavení soupeři brzy rozešli smírně. Mikuláš dosáhl kýžených tří bodů remízou s Danielem Svobodou (Unichess), i když tentokrát byl asi až příliš skromný a výhra nebyla nereálná.

Tadeáš vybojoval stejně jako loni 4 body a skončil na 65. místě, Pavel se 3 body zaparkoval na 95. příčce a Mikuláš se stejným ziskem jen o dvě místa níže.

V Béčku bojovala Leontýna se střídavými úspěchy, zážitkem pro ni byly dva souboje s dívkami ze Spojených arabských emirátů a se čtyřmi body obsadila 54. místo.

Za zmínku ovšem stojí parádní výkon tatínka Jiřího Hladkého (Lokomotiva Brno), který většinu turnaje odehrál na prvních šachovnicích, statečně se bil a bodoval proti nejlepším a až nešťastná prohra v posledním kole jej odsunula z medailových pozic na i tak skvělé páté místo.

IMG_20220707_160254

IMG_20220707_160222

IMG_20220707_160344

IMG_20220707_160132

Výsledky lze najít zde:

http://chess-results.com/tnr628162.aspx?lan=5&art=4&flag=30

http://chess-results.com/tnr628164.aspx?lan=5&art=4&fed=CZE&flag=30

 

 

Připravili: Petr Vojtek a Pavel Vojtek

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>