Mazácký vstup do sezóny: MSK Vyškov – Jezdci Jundrov 1,5:6,5 4


V prvním kole nové sezóny nás čekal výlet do vojenského města Vyškova za tamními druholigovými nováčky, chcete-li, bažanty. Duel s Vyškovem byl o to pikantnější, že před dvěma lety nás v krajském přeboru v předposledním kole jako aspiranty na postup vyprovodil Vyškov s výpraskem a horko těžko jsme pak zachraňovali postup v posledním kole. A loni se naše béčko loučilo v posledním kole se sezónou právě zápasem s Vyškovem. Postupující Vyškov nás porazil a hned ve svém prvním druholigovém utkání narazil zase na kavalérii z Jundrova. Měli jsme tedy našemu soupeři co oplácet.
Soupeř nám poněkud usnadnil situaci absencí svých dvou soupiskově nejsilnějších hráčů Jána Markoše a Lukáše Kuchynky, kteří si souběžně plnili své thtextraligové závazky. Skoro na všech šachovnicích jsme byli buď mírnými nebo výraznými favority, jen Michal Šípek s Radkou Slepánkovou měl podle papírových předpokladů sehrát vyrovnanou partii.
Zjistil jsem, že když se věnuji výhradně své partii, tak jsem pro tým výrazně užitečnější, než když zevluji u ostatních desek. Takže prosím čtenáře o prominutí, že mé postřehy ze zápasu jsou velmi kusé a povětšinou se týkají až doby, kdy bylo o všem rozhodnuto.
Jako první podal soupeř ruku na znamení kapitulace Vencovi Fialovi. Záhy poté si vítězství připsali Petr Pisk proti Jardovi Hejnému a remízu přidali Kiryl Slepov a Martin Hošek. Stav 3:1 pro nás byl povzbudivý. Navíc Standa Staněk přechytračil svými koňmi, jak jinak než koňmi, pana Slepánka. Standovo odevzdání kvality v situaci, kdy zavřené pozici vládly koně, se ukázalo být velmi prozíravé. Po tahu Je8 s hrozbou dámské vidličky na f6 už soupeř neměl žádnou protihru, ztrácel materiál a záhy vzdal. 4:1.
Já jsem s Radkem Zabloudilem tlakem na královském křídle přiměl soupeře udělat si v pozici slabiny. Zejména tah 21. f3 se soupeři moc nepovedl. Ani já jsem pak nehrál nejpřesněji, ale když v pozici na diagramu ….
Pos1
…. zahrál soupeř 30. Jc4, nezaváhal jsem a tahem 30. … V8xc4 ukončil partii. Zápas byl rozhodnut 5:1. Krátce po mně zvítězily lehké figury Kristýny Novosadové nad věží soupeře. A stav 6:1 upravila na konečných 6,5:1,5 pro nás v zápase rozhodčích remíza Michala Šípka a Radky Slepánkové. Zde měl Michal v jezdcovce navrch, ale v kritickém okamžiku nenašel nejlepší pokračování a jeho jezdec odstavený na h7 už nemohl zabránit remízovému výsledku. Podívejte se na pozici z partie Michal Šípek vs. Radka Slepánková po 48. tahu černého a zkuste najít vítězné pokračování.

Pos2

Úspěšný vstup do sezóny jsme si osladili v restauraci přímo v přízemí budovy, kde se hrálo, pohledem na líbezně vyhlížející palačinky Adama Effenbergera. Sami jsme se nakrmili kuřecími prsíčky, spláchli to dvnáctistupňovým Lobkowitzem a už jsme spřádali plány na příští soupeře. Standa se nemůže dočkat zápasu s Hošťálkovou a jen ho mrzí, že s nimi hrajeme doma. V tom je osamocen, všichni ostatní jsou vděčni za los, který posílá Hošťálkovou k nám do Brna a nás posílá na Valašsko jen jednou, ve třetím kole do Vsetína, či na Vsetín, jak říkají místní. Posezení jsme si zpříjemnili pohledem na on-line přenos poslední partie thtextraligového zápasu Loko Brno – Unichess, kde nakonec drama skončilo překvapivou remízou a prvním extraligovým bodem pro Lokomotivu.

První zápas se nám povedl. Příjemně nás povzbudil do dalších kol, kde nás zajisté čekají těžší soupeři, než byl Vyškov. Vyškovu přejeme statečný a úspěšný boj o záchranu.
Tonda Továrek

 

IMG_6088

 


4 komentářů k diskuzi “Mazácký vstup do sezóny: MSK Vyškov – Jezdci Jundrov 1,5:6,5

 • Reply
  Jan Kalendovský

  Pěkná reportáž, těším se na další. Pan Staněk byl včera na Anenské, o Hošťálkové, jeho partii s p. Slepánkem, operaci a mnohém jiném jsme se bavili, partii nám však neukázal. A nevidím ji ani zde…

  • Reply
   Anonym

   Partie pana Staňka podléhají autorským právům, proto se nemůžou bez jeho souhlasu zveřejnit!

 • Reply
  Michal Šípek Post author

  Přidáme ji hned jak ji budeme mít. Od domácích jsme dostali zatím jen 7 partií (snad jen nějaké technické problémy při přepisu).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>