Covidová patálie na KPDM ve Znojmě


Zasněženou krajinou se vydala 22. 1. 2022 dvě družstva Hříbat do Znojma ke druhému trojkolu krajského přeboru družstev mládeže. Tím ovšem veškerá romantika lednové soboty končí, protože v pátek večer udeřil covid na všechny tři děti Hladkých, takže áčko se sešlo jen ve třech. Ani béčko nebylo kompletní, protože z pěti dětí byly dvě hostující, takže nebylo možno obsadit pátou šachovnici. Nebyli jsme v tom ale sami, protože domácí GPOA neměli jediného šachistu (!) a vůbec nehráli a i některá další družstva postrádala jednoho člena.

 

V áčku se Pavel Vojtek posunul na první šachovnici (uhrál 2 body), dvojka svědčila Jakubu Sepšimu (3 body, dosud vyhrál všechny partie) a na třetí výborně bojoval Tobiáš Komárek (2,5 bodu). Přestože jsme ve Znojmě neprohráli žádnou partii, stačilo to jen na dvě zápasová vítězství a ztráta s Vyškovem A hodně komplikuje úvahy o postupu.

 

I Lokomotivě B chyběl jeden hráč, proto k výhře stačilo získat dva a půl bodu, což se s trochou štěstí povedlo. Největší drama (podobně jako v jejich posledním vzájemném zápase na MMaS v Koutech nad Desnou) přichystal Pavel, který získanou materiální a prostorovou převahu povyměňoval do téměř prohrané pozice a přidal k tomu těžkou časovou tíseň, takže jeho remíza s Václavem Buchtou byla malým zázrakem. Naštěstí tým podržel Kuba spolehlivým výkonem a výhrou nad Janem Teplým a druhý potřebný celý bodík přidal Tobík proti Hanuši Horákovi.

 

Proti kompletnímu Vyškovu A jsme ovšem od zmáčknutí hodin prohrávali 0 : 2, takže výhru mohla zaručit jen tři vítězství. Toho si byl soupeř dobře vědom a tak se všechny partie nesly spíše v obezřetném duchu. Tobiáš statečně válčil do pěšcové koncovky, v níž ovšem oba soupeři získali dámu a Patrik Pukowietz věčným šachem znemožnil Tobíkovi prosadit na poslední řadu dalšího pěšce. Pavel sice sehrál partii bez zásadních chyb s Jakubem Zezulou, s nímž se dobře zná z hostování v Náměšti nad Oslavou, ovšem nenašel možnost se prosadit proti jeho přesné hře. I když tedy remízu se silným soupeřem může považovat za úspěšný výsledek, právě ona poslala Jezdce k první prohře v soutěži. Nic na tom už nezměnila Kubova výhra nad nebezpečnou Kristýnou Dorazilovou, k níž se dopracoval tradičně precizní a trpělivou koncovkou.

 

Protože poslední dvě partie se hrály velmi dlouho, šli chlapci do třetího kola prakticky bez oddychu. Vyškov B rovněž nedisponoval pátým hráčem, velkoryse ale nenasadil nikoho ani na čtyřku, takže jsme tentokrát nic neztráceli. Tobík vcelku bez potíží rychle přetlačil Rafaela Provazníka, následovala Kubova výhrou nad Šárkou Majetičovou a jen Pavel si dal trochu na čas, aby dotáhl kombinaci několika figur k zisku pěšce, která sebrala Janu Kotisovi odhodlání pokračovat v koncovce.

 

V neúplné tabulce poznamenané neodehranými třemi zápasy GPOA Znojmo sice stále držíme vedení, ale Vyškov A má se stejným počtem bodů zápas k dobru, takže udržení první pozice již nemáme jen ve svých rukou a i při případném plném bodovém zisku v posledním kole budeme muset spoléhat na pomoc soupeřů.

 

Po těžkém úvodním trojkole si mohla sestava béčka vyzkoušet hratelnější soupeře, avšak ani tentokrát nedošli naši benjamínci k zápasovému úspěchu. Nejblíže k tomu měli v utkání se Sokolem Kyjov, kdy se blýskl Daniel Švagr parádní matovou kombinací dámy s jezdcem v samotném zahájení proti zkušenému Robinu Vaňkovi. Přestože Jakub Kala (ten dnes vybojoval 2 body) přidal další bod po výhře nad Slavomírem Ševčíkem a na šachovnicích skončil boj nerozhodně, chybějící pátá deska znamenala prohru 2 : 3. Budeme se těšit, že se jim na závěrečném turnaji zadaří!

 

20220122_114724

IMG_20220122_094305_504    IMG_20220122_094259_132

Připravil: Petr Vojtek

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>