Velikonoce u mistra Jana


 

Agilní ŠACHklub Tábor, z. s., uspořádal o Velikonocích turnaj O pohár mistra Jana, jehož propozice nabízel i web Jihomoravského šachového svazu. V šachu příznivém prostředí hotelu Lužnice v Plané nad Lužnicí se ve dnech 29. 3. – 1. 4. 2018 utkalo v sedmi kolech na 2 x 60 minut + 30 sekund za tah celkem 72 šachistek a šachistů všech věkových kategorií ve dvou skupinách Kotnov a Lužnice.

I brněnská šachová škola měla své zastoupení, byť jen ve slabší skupině. Tam ovšem předvedla kvalitní výkony. Nejlepšího výsledku dosáhl Karel Glacner (ŠK Bystrc Oilers, Rtg 1500), který se ziskem 5 bodů obsadil 4. místo. Petr Cagaš (ŠK Lokomotiva Brno, z.s. Rtg 1535) se umístil na 9. místě se 4,5 body. A hned za ním na 10. místě se stejnými body zavlála vlajka Jezdců Jundrov! Rodinný tandem dalších „lokálkářů“ se také neztratil, Miloš Kocí (Rtg 1299) 14. místo se 4 body, Tomáš Kocí (Rtg 1531) 17. místo se 3,5 body. Potěšilo druhé místo našeho kamaráda Rudolfa Nováka (SK Sezimovo Ústí, z.s., oddíl šachy, Rtg 1555) s 5,5 body.

Pavel zahájil na Zelený čtvrtek, ale stejně starý Jakub Šimon Šimůnek (Šachová akademie VŠTE, Rtg 1568) byl nad jeho síly a soustředěnou hrou si vybudoval rozhodující výhodu. Ukázalo se však, že to byl nejsilnější soupeř, který se nakonec umístil sedmý.

Páteční ráno bylo veselejší, domácí Vojtěch Hastrman (Rtg 1000) často chyboval a nekladl velký odpor. Odpoledne ovšem ve velké bitvě na Velký pátek zůstal Pavel v pěšcové koncovce o tempo zpět, takže musel přepustit zaslouženou výhru Janu Motalíkovi (ŠK Olympia České Budějovice, Rtg 1375).

Bílá sobota byla ještě úspěšnější. Doyen turnaje, sedmdesátidevítiletý Vladimír Šindelka (QCC České Budějovice, Rtg 1534), neměl problém v zahájení, následně získal převahu pěšce a začal stupňovat tlak. Pavel ale útočné hrozby odrazil výměnou figur a v koncovce dokázal svého pěšce protlačit mimo dosah druhé soupeřovy věže, takže jednu z nich za něj získal a po dalších několika tazích se již radoval z cenného vítězství nad zkušeným soupeřem. Odpoledne proběhla tuhá taktická bitva, která se ve vyrovnané pozici překlápěla do koncovky, ale žádný ze soupeřů už neměl sílu k rozhodujícímu ataku, takže remíza s Vítězslavem Tvarohem (Sokol Buštěhrad, Rtg 1415) byla asi pro oba příznivým výsledkem.

A to byla teprve předehra k opravdu sváteční Velikonoční neděli. Ráno Pavel čelil ostřílenému turnajovému borci Petru Hostašovi (ŠK Olympia České Budějovice, Rtg 1587). Zvládl přechod ze střední hry do koncovky, v níž mu zafungoval symbolicky pohyblivý jezdec. Malý Jezdec soupeře šachoval tak obratně, až jej připravil o materiál i o šanci na úspěch. Možná to bylo i zásluhou převahy talismanů, protože Pavlova gumová želva měla jasnou výškovou převahu nad Petrovým skleněným sloníkem. Do koncovky došla i závěrečná partie. Domácí Nikola Zemanová (Rtg 1173), která rovněž sehrála výtečný turnaj, se bránila houževnatě až do matu, ale Pavel se do patové léčky nechytil. Rozhodujícím momentem byl nástup krále do pěšcové koncovky, který podle pouček rozhodl partii.

Pavel si zahrál s řadou kvalitních soupeřů, většinou z jihočeských oddílů, ve volných chvílích si stihl s dalšími mládežníky dát „Holanďany“ a pěkné umístění mu ještě vylepšila kniha pana Kaňovského jako cena pro druhého šachistu do 12 let.

 

http://chess-results.com/tnr334114.aspx?lan=5&art=4

plana

Připravil: Petr Vojtek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>