Úspěšní Jezdci ve znovuzrozeném Rajhradě


Po dvouleté odmlce otevřela Základní škola T. G. Masaryka v Rajhradě svou pohostinnou náruč, aby přivítala účastníky Memoriálu Jana Krejčího, započítávaného do Jihomoravského krajského přeboru mládeže v rapid šachu a hraného současně jako otevřené Mistrovství JmŠS mužů, žen a seniorů. O chladné první dubnové sobotě si na turnaj našla cestu početná ekipa jundrovských Jezdců.

Zatímco kompletní Hladcí s Tobiášem Komárkem opanovali ve stejný čas v Náměšti nad Oslavou boj O velikonočního beránka (Tadeáš vyhrál starší kategorii a Mikuláš mladší), v Rajhradě se představili WFM Michela Svobodová, Jakub Bednář, Kyril Slepov, Michal Šípek a Pavel Vojtek v kategorii A (2008 a starší), Daniel Švagr a tři děti ze Šachové školy Hříbata v kategorii B (2010 a mladší) a konečně v turnaji C (2012 a mladší) Vojtěch Velím, Jakub Kala, Matěj Benda a šest Hříbat.

Největší úspěch zaznamenali Vojtěch Velím a Jakub Kala, oba si odvážejí cenný kov! Vojta byl zcela suverénní, všech sedm partií vyhrál a zcela po zásluze se zapsal do dlouhého seznamu vítězů turnaje (kromě jiných i mezi takové borce jako David Kaňovský, Lukáš Petříček či Václav Šetina). Kvalitní vyrovnané výkony pak Kuba přetavil v bronz. Herní pohodu potvrdil komentářem, že se mu nejlépe hraje na třetí šachovnici umístěné ve třídě hned vedle umyvadla s ručníky. Mezi dívkami zvítězila nádherným výkonem s 5 body (celkové 9 místo) Yvette Zusmanovich, která je sice

registrována v Lokomotivě, ale již od září ji považujeme za Jezdkyni.

rajh

Jakub Bednář si v áčku musel připadat jako na oddílovém přeboru, protože mu los přisoudil paní Michaelu, Kyrila a Pavla; oba chlapce porazil, ale protože ve všech zbývajících partiích již jen remizoval, byl jako nasazená trojka nespokojen se 4,5 body a 8. místem. Hned za ním se stejným ziskem umístila paní Michaela, která v posledním kole dlouho bojovala s pozdějším vítězem CM Vítem Burešem (Moravská Slavia Brno). Zároveň se stala bezkonkurenčně nejlepší ženou v kraji. Do třetice 4,5 bodu stačilo na 13. místo Kyrilovi (opět v bojové čelence!), jehož asi nejvíc zamrzela prohra s Michaelem Věžníkem (ŠK Duras BVK). Pavel se utkal hned se čtyřmi šachisty, kteří se vešli do první patnáctky, přesto byl nespokojen s 23. místem za 3,5 bodu, nejvíce želel časové tísně, která mu znemožnila dotáhnout k vítězství zápas s Martinem Tláskalem (TJ Slovan Ivančice). Nejvýše se vyhoupl Michal (6. příčka, 5 bodů). I on se musel sklonit před vítězem turnaje, ale po cenné remíze se stříbrným FM Milanem Markovičem (ŠK Hustopeče) mohl pomýšlet i na stupně vítězů. Škoda že se mu v dlouhatánské koncovce posledního zápasu nepodařilo přes pozornou obranu Milana Boháčka (Slavia Boskovice) prosadit převahu jednoho pěšce, přestože operační působení jeho jezdce proti střelci snese srovnání s výkony koníků na Velké pardubické.

Snad můžeme za částečný úspěch jundrovských šachistů označit i skvělé vystoupení dvou ukrajinských chlapců, jimž po dobu azylu v ČR poskytují Jezdci šachovou i materiální podporu. Skvělý výkon v áčku podal Fedor Dyšljuk (nar. 2011), ziskem 5,5 bodu obsadil bronzovou příčku (mezi první pětkou rozhodovalo pomocné hodnocení) a přesto ještě litoval, že nedokázal vyhrát! Ani drobnou postavičku Nikity Filindaše (nar. 2013) nešlo přehlédnout, protože dokázal potrápit řadu velkých soupeřů (3 body, 30. místo).

V turnaji B proběhnuvším v suterénní školní jídelně obsadil Daniel Švagr 13. místo za 4,5 bodu. A Iliana Kurpas 35 místo s 3 body.

IMG_20220402_092942IMG_20220402_092845IMG_20220402_092934IMG_20220402_140041

Připravil: Petr Vojtek

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>