Tadeáš Hladký zvítězil o Velikonocích v Táboře


Kromě celé řady jiných akcí konal se o Velikonocích i tradiční Turnaj o pohár mistra Jana v Táboře, v režii ŠACHklubu Tábor pod pečlivou rukou manželů Kadlecových. Odměnou za jejich nasazení, s nímž zvládnou uspořádat jarní i podzimní turnaj, byla jistě pěkná účast 95 šachistů a šachistek. V budově Střední průmyslové školy strojní a stavební odehráli sedm kol s časovou dotací 2 x 60 minut + 30 sekund za tah ve čtyřech skupinách (A – Kotnov, ELO nad 1900, B – Lužnice, ELO 1600 – 1899, C – Jordán, ELO 1300 – 1599, a D – Velikonoční, ELO do 1299).

Potěšující je i to, že se výprava jundrovských oproti dřívějšku výrazně rozrostla. K Pavlu Vojtkovi (B) se tentokrát přidali Tadeáš (A), Leontýna (C) a Mikuláš (B) Hladcí spolu s tatínkem Jiřím, byť v dresu Lokomotivy Brno (C). A vedli si opravdu výborně! Tadeáš se stal králem celého turnaje, protože nejtěžší skupinu vyhrál se ziskem 5,5 bodů poté, co si vyzkoušel síly mladých jihočeských nadějí i koryfejů. Šesté místo v céčku za 4,5 bodu obsadila Leontýnka, která dokázala konkurovat zkušeným borcům a může se pyšnit tím, že za sebou nechala i tatínka (3 body, 17. místo). Pavel skončil se 4 body osmý po celé řadě vyrovnaných partií s nejvýše nasazenými šachisty skupiny a Mikuláš se jako nejníže nasazený blýskl skokem na 15. místo s 3,5 body. Za zmínku stojí i účast Matěje Tajovského (ŠK Duras BVK) a jeho 7. místo se 4 body ve skupině A. Ale teď popořádku!

Zelený čtvrtek

Po registraci se hrálo jediné kolo. Tadeáš vítěznou cestu turnajem zahájil výhrou bílými nad Romanem Šimákem (Šachový klub KDJS Sedlčany). Pavel si liboval po výhře nad nasazenou jedničkou Štefanem Koperem (ŠK Mahrla Praha), který ovšem později z turnaje odstoupil. Mikuláš nestačil na Zuzanu Staňkovou (TJ Bohemians Praha), zadařilo se ale Leontýnce, na jejímž štítě zůstal Petr Žáček (ŠO TP Nova Kladno. Jiří zahájil prohrou s Milanem Peštou (TJ Kavalier Sázava).

Velký pátek

Tadeáš se sice na sklonku dne tvářil trochu rozpačitě, ale remízy s nasazenou dvojkou Tomášem Mičánkem (TJ Bohemians Praha) a velkým českobudějovickým talentem Danielem Pražákem (Šachová akademie VŠTE), kterého nedávno na mistrovství ČR odsunul na stříbrnou příčku, měly pro výsledek turnaje velký význam. I Pavel servíroval na velký půst dvě remízy, a to s Petrem Havelkou (Šachový klub KDJS Sedlčany) a Václavem Portychem (Šachový klub Lípa). Miky se taky trochu bodově postil, prohrál s Jindřichem Habadou (ŠO TP Nova Kladno) a první půlbodík urval až Stanislavu Matasovi (TJ Kralupy). I Lea kráčela remízovými vodami. Nejprve se smírně rozešla s bouřlivákem Petrem Hostašou (SK Olympia České Budějovice), který následně po odpoledním extempore turnaj nedokončil, a Janem Hrouzkem (Šachový klub Frýdlant). Tatínek Jiří naopak exceloval a na Velký pátek si na něj nepřišli ani Jáchym Slánský ani Michael Stein (oba Spartak Vlašim).

Bílá sobota

Velmi cennou výhru nad Luďkem Mészárošem (Sokol Tábor) zapsal Tadeáš a nenechal se přetlačit ani favorizovanou ratingovou jedničkou turnaje Přemyslem Bělaškou (TJ Desko Liberec). Jedinou prohru v turnaji připravil Pavlovi další z místních dlouholetých borců Alois Bartoš (Sokol Tábor). K lepším výsledkům se Pavel odrazil odpolední remízou se Zdeňkem Strakou (ŠK Týn nad Vltavou), kterou však považoval za natolik šťastnou, že užaslému soupeři hodnou chvíli po partii ukazoval, jak ho mohl porazit. Sváteční výkon po předchozím půstu podal Miky výhrami nad zkušenými Miloslavem Machem (AVZO-STSČ Františkovy Lázně) a Vladimírem Krňákem (Sokol Praha-Vršovice). Sobotní den moc nesvědčil Leontýnce, která nestačila na Ladislava Krále (ŠK Týn nad Vltavou) a podělila se s Danielem Janem Krautschneiderem (Region Panda). Jirka si „užil“ mládežnickou sobotu a musel se sklonit před vítězem skupiny C Václavem Bělaškou (TJ Desko Liberec) i Vicky Cinkovou (Šachová akademie VŠTE).

Boží Hod velikonoční

Na závěr už Tadeáš exceloval. Nejprve zdolal bronzovou juniorskou medailistku z mistrovství ČR Martinu Šťastnou (Šachová akademie VŠTE) a úspěšný útok na první příčku podložil výhrou nad Patrikem Pýchou (TJ Spartak Vlašim). Po remíze s Jindřichem Habadou si Pavel spravil chuť neuvěřitelným opakováním závěrečné vítězné partie z loňského září proti Vojtěchu Šicovi (Šachový klub Frýdlant). Tentýž borec předtím porazil Mikyho, ale závěrečný cenný bod s Petrem Havelkou posunul našeho benjamínka na krásné umístění v polovině startovního pole. Formu vygradovala i Lea, pokaždé s černými figurami. Nejprve zkazila jmeniny nám dobře známému Rudolfu Novákovi (SK Sezimovo Ústí) a poradila si i s Markem Shivairem (Šachová akademie VŠTE). Jiří již s třetím vlašimským soupeřem Štěpánem Filipem neuspěl a na závěr ho los nechal odpočinout.

IMG_20220416_140752IMG_20220416_090100IMG_20220417_090610IMG_20220415_140319

Připravil: Petr Vojtek

ještě odkazy na galerii fotek

https://sachklubtabor.rajce.idnes.cz/Velikonocni_turnaj_O_POHAR_MISTRA_JANA_2022/

a video z vyhlášení

https://www.youtube.com/watch?v=Y5vToLJQoBs

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>