Poslední předvánoční Ratíškovice?


Tradičně komorní charakter prosincového Krajského přeboru mládeže v rapid šachu byl dán jednak útulnou elegancí sálu Spolkového domu v Ratíškovicích, jednak nižším počtem účastníků, kteří poslední adventní sobotu 21. 12. 2019 odolali vábení konkurenčních a lépe dopravně dosažitelných turnajů v Brně a ve Vyškově. Vypadá to, že letos se turnaj v této podobě konal naposledy, což je velká škoda, protože péče pozorných hostitelů spolu s přívětivým prostředím vytvářela perfektní předvánoční šachovou pohodu. Mezi jednapadesáti šachisty se objevila i pětice hříbat – kompletní sourozenci Hladkých, Tadeáš, Mikuláš a Leontýna, z nichž každý vybojoval pohár, Pavel Vojtek a Kryštof Velehradský.

Všechna Hříbata nastupující jednotně ve slušivých mikinách se musela vypořádat s poněkud záludným losem. Protože se hrál společný turnaj pro všechny kategorie, obdrželi hráči nad 1250 ELO fiktivní bod, který se jim odečetl až po třetím kole. Favorizovaný Tadeáš již překonal chorobu, která ho potrápila minulou sobotu v Zastávce, a jako nejlepší z Jezdců obsadil 2. místo s 5,5 body za Matějem Tajovským (ŠK Duras BVK). Mikuláš a Leontýna získali shodně po 4 bodech, celkově obsadili 20. a 21. příčku, ale triumfovali ve svých věkových kategoriích. Pro Pavla jsou Ratíškovice nějak zakleté, loni mu v účasti zabránila zlomená ruka, letos se mu moc nedařilo a se 4 body obsadil až 15. místo. Kryštof potěšil zejména v úvodu turnaje zodpovědnou hrou a třemi remízami s výrazně staršími soupeři, přidal k tomu ještě jednu výhru a se 2,5 body se umístil celkově dvaačtyřicátý. Dokonale přitom vyzkoušel tatínkovu schopnost zapisovat tahy, zejména v několika partiích, které měly přes padesát tahů.

I čas vánoční přináší řadu turnajů, což je jistě pozitivní v tom, že děti musí řešit, zda malou či velkou rošádu či zda je výhodnější vyměnit jezdce za střelce, namísto obvyklých voleb, na kterou televizní pohádku se podívat nebo které cukroví si dát dřív. Ať strávíte Vánoce jakýmkoliv způsobem, přejeme vám klidné prožití svátků v radostné náladě a do nového roku pevné zdraví, hodně štěstí, pohody a úspěchů šachových i jiných!

DSC_0007DSC_0005

Připravil: Petr Vojtek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>