Pavel míří s Bakalkou do republikového finále


 Pavel Vojtek a jeho spolužáci dokázali o příčku vylepšit loňský výsledek v jihomoravském krajském kole přeboru škol (1. stupeň ZŠ) a z druhého místa po týmovém výkonu dovedli ZŠ Brno Bakalovo nábřeží do republikového finále. Krásné stříbrné umístění vybojovaly dvě subtilní dámy Marie Vavřínková a Laura Coufalová spolu se dvěma blonďáky Pavlem Vojtkem a Václavem Sedlákem pod vedením trenérky paní Jitky Vavřínkové.

První kolo začalo netradičně, neboť soupeř z Brankovic dorazil později, Čekání na Brankovicenabral asi deset minut ztráty a nedokázal uhrát ani půl bodu (Pavel porazil Moniku Otáhalovou, Rtg 1075). Ve druhém kole čekal soupeř nejtěžší, a to celkový vítěz ZŠ Kuřim Tyršova. Žáci Bakalky se rozpomněli na loňský duel a i tentokrát favorita potrápili a vybojovali slibnou remízu. Prapor drželi Pavel (výhra nad Šimonem Boháčem, Rtg 1066) a Laura (výhra nad Michalem Buzášem). Výborné výkony Bakalkáři přenesli i do souboje s nebezpečnou ZŠ a MŠ Milotice a posílili postupové ambice výhrou 4 : 0. Tady se blýskla zejména Maruška porážkou silného Robina Vaňka (Pavel přispěl výhrou nad Martinem Šlahůnkem, Rtg 1126).

 

Ve čtvrtém kole nás trochu zamrazilo, protože ZŠ Kuřim Jungmannova vyvolala nepříjemnou vzpomínku na minulý rok, kdy šachistům z Bakalky vystavila stopku pro postup. I letos byl boj složitý, oba hoši brzy prohráli (Pavel podlehl Michalu Svobodovi, Rtg 1086) a dívky musely tvrdě zabojovat alespoň o remízu. Maruška dokázala porazit ostříleného Adama Bočka a Laura nezaváhala s Martinem Procházkou.

Postupové železo se kulo v pátém kole, v němž čekal brněnský rival ZŠ Brno Sirotkova. Zakolísání z předchozího kola se neopakovalo a jedině Šimon Tajovský dokázal ukořistit bod na první šachovnici. Na ostatních vládla Bakalka a výhrou 3 : 1 jednak vylepšila remízu z městského kola, zejména ale odrazila nápor soupeřů ze třetí až páté příčky (Pavel porazil Prokopa Šmídka, Rtg 1131).

Nadějný náskok svěřence Jitky Vavřínkové neukolébal a přesvědčivé vítězství nad Vyškovem 4 : 0 (Pavel vyhrál nad Liborem Aujeským, Rtg 1092) spolu s kombinací dalších výsledků pronásledovatelů znamenalo jistotu postupu již před závěrečným kolem. Poslední kolo už je veselejšíV něm čekal snadnější soupeř, ZŠ a MŠ Adamov, který až na jeden případ nekladl vážnější odpor. Pavel v nejdelší partii kola (Tomáš Polzer, Rtg 1000) musel těžce vybojovávat výhru, ta ho ale za to posadila na první místo mezi šachisty na druhé šachovnici se šesti body. Stejného individuálního ocenění dosáhla i Laura na třetí šachovnici dokonce s plným bodovým ziskem. Maruška přispěla do týmové pokladnice drahocennými pěti body proti nejtěžším soupeřům na první šachovnici a vše výtečně jistil na čtvrté desce rovněž pětibodový Vašek.

Malí šachisté ZŠ Bakalovo nábřeží tedy potvrdili papírové předpoklady, utkali se úspěšně se všemi postupovými konkurenty, neprohráli se žádným soupeřem, ziskem 23 bodů obsadili druhé postupové místo s bezpečným náskokem 6 bodů na třetího, a mohou se tak oprávněně těšit na speciální šachový zážitek při červnovém dvoudenním měření sil s nejlepšími školami z celé republiky.

Postupový tým

http://www.chess-results.com/tnr325722.aspx?lan=5&art=1&wi=821

 

Připravil: Petr Vojtek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>