Iliana s Pavlem na BB Open dorostu


Zatímco mladší žáci statečně bojovali o medaili na MČR družstev v Chrudimi, mnohem komornější akce se v neděli 12. 6. 2022 zúčastnili Iliana Kurpas a Pavel Vojtek v areálu Bowling Brno v Líšni; z šachové školy Hříbata jim sekundoval Oliver Šrom. Turnaj na sedm kol v tempu 15 minut + 5 sekund za tah organizoval IM Neklan Vyskočil s chvályhodným úmyslem zajistit akci pro kategorii dorostenců narozených 2004 a mladších, kteří zůstali vlivem covidových restrikcí a dalších okolností v této sezóně poněkud opomenuti. Asi se i nyní sešly nějaké další záležitosti, takže z původně přihlášených osmnácti šachistů nastoupila do turnaje šestnáctka, převážně z pořádajícího Durasu. I když mělo jít o turnaj středoškolský, dorazily spíše mladší ročníky.

 

Šachisté mají ve velkoryse vystavěném víceúčelovém sportovním areálu k dispozici útulnou moderní klubovnu, do níž nezaléhal ani hluk souběžně probíhajícího klání mládežnických družstev v bowlingu. Nutno podotknout, že přilehlá terasa, velká restaurace a nádherné minigolfové hřiště vedle kurtů na plážový volejbal mohou hodně nabídnout i doprovodu menších šachistů.

 

Pro Olivera a Ilianu to byl spíše boj o získání zkušeností. Iliana prokázala bojovného ducha i nezlomnost, s níž statečně nesla, že se nedokázala bodově prosadit. Odměnou jí mohla být cena pro jedinou dívku v turnaji. Pavel mířil podle papírových předpokladů vysoko a začal poměrně jednoznačnou výhrou nad překvapením turnaje, ukrajinským Petro Zaporožcem. Proti Jiřímu Grausgruberovi se mu již tolik nevedlo, potýkal se s nepříjemnou dvojicí věží na volném sloupci a remízu v oboustranné časové tísni musel přijmout spíše s povděkem. Pak ale spolehlivě zahrál proti tradičním a známým soupeřům, Martinu Lúčovi a Václavu Buchtovi. Oba se nevyvarovali dosti podobné chyby, kterou již nedokázali odčinit. Zklamán byl náš hráč po prohře s Viktorem Plekancem, protože se nechal zaskočit nenápadně se tvářícím útokem zdánlivě osamocené dámy, která ovšem ve spolupráci s lehkou figurou a pěšcem udusila krále v obležení jeho vlastních ochránců. Domácí borec v šachové košili s kravatou se stal „skokanem“ turnaje, protože z jedenáctého nasazeného místa dosáhl na vítězství. Pavel zakončil turnaj hladkou výhrou nad Vojtěchem Klinkovským a úspěchem v úporné bitvě s Ondřejem Borkovcem, v níž získal dámu za věž a lehkou figuru, musel ale svou sólovou dámu rozkmitat do náležitých manévrů, aby vyřadila nespolupracující věž a jezdce z provozu. Vybojoval tak druhou příčku se stejným bodovým ziskem jako Viktor a Petro a mezi touto trojicí muselo rozhodnout skóré vzájemných zápasů.

IMG_20220612_151329

 

IMG_20220612_150432

 

http://chess-results.com/tnr643505.aspx?lan=5&art=4&fed=CZE

 

Připravil: Petr Vojtek

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>