Hromada medailí z Orlovny pro Hříbata


Bylo nás pět, mohli si říct vyslanci Jezdců Jundrov na Otevřeném přeboru Brna a Krajském přeboru jednotlivců JMŠS mládeže, a stálo to za to! Turnaj se v pátek a sobotu 1. a 2. března 2019 tradičně uskutečnil v Orlovně v Bohunicích, a i když účast byla trochu komorní, na šachovnicích se leckdy odehrávaly líté boje. V pátek se hrálo velmi rychle a časový rozvrh byl uspíšen, v sobotu se nabídlo zpestření v podobě masopustních maškar formujících u Orlovny svůj průvod. Kdy se stane, že šachisti v kuloárech (ne přímo za šachovnicemi!) potkají kata, vodníka, četníka či kominíka…Hrálo se šest kol na 2×60 minut se zápisem a v kategorii do 10 let nastoupili Leontýna a Mikuláš Hladkých a Kryštof Velehradský.

IMG_20190301_092837IMG_20190301_092703

O kategorii výš válel Tadeáš Hladký

IMG_20190301_092816

a do 14 let zasáhl Pavel Vojtek jako obhájce brněnského stříbra z loňského roku.

IMG_20190301_092729

Tadeáš nastoupil ve své věkové kategorii, ač by se jistě prosadil i mezi staršími, a bez jakýchkoliv pochybností potvrdil svou dominanci. Vyhrál všechny partie a postupně se před jeho přesnou hrou museli sklonit Jakub Hladký (Lokomotiva Brno), Matěj Lexa (SK Baník Ratíškovice), Daniel Pospíšil (ŠK Rozrazil), Vojtěch Karafiát (ŠK Duras BVK) a Pavel Ševčík s Viktorem Krausem (oba ŠK Kuřim). S náskokem dvou bodů tak dosáhl na double – titul přeborníka Brna i Jižní Moravy.

Složitější cestu měl Pavel, který zahájil výhrami nad Davidem Ševčíkem (Šachy Zastávka) a Laurou Coufalovou (Lokomotiva Brno) a o možnost přenocovat na prvním místě tabulky jej připravila nepovedená koncovka vedoucí od převahy dvou pěšců k pozici osamocených králů na šachovnici v dlouhém zápase s Žauchou, jak se podle jeho sympatického a usměvavého tatínka říká nadějnému šachistovi, ročník 2010, mongolského původu z ŠK Staré Město, celým jménem Bayarjavkhlan Delgerdelai. V sobotu Pavel s drobnými obtížemi přidal výhru nad Pavlem Zachariášem (ŠK Kuřim), ale po prohře s vítězem turnaje Janem Brožem (ŠK Duras BVK) to před partií (a ani v jejím průběhu) proti Ondřeji Hronkovi (ŠK Kuřim) nevypadalo moc dobře. Tentokrát se závěr naopak nadobyčej vydařil a vydřená remíza se ukázala být klíčovou pro celkové pořadí. Pavel ziskem 4 bodů obhájil titul vicepřeborníka Brna a přidal lichotivý krajský bronz.

Cinkot medailí výrazně podpořili i Leontýnka s Mikulášem. Trochu pomaleji se rozjížděli a museli se ve třetím kole popasovat i se sourozeneckou partií, která skončila smírně, v sobotu už ale byli v „provozní teplotě“. Leontýnka v pátek porazila Jana Šetinu (ŠK Kuřim) a podlehla vítězi Adamu Janskému (ŠK Duras BVK). V sobotu přidala výhry nad Andrejem Součkem a Kryštofem a až remízou po velkém boji v závěrečném kole s Emou Kubátovou (ŠK Kuřim) přišla o jihomoravské stříbro; vedle krajského bronzu ovšem přidala druhé místo v přeboru Brna. Jediný, kdo dokázal vítězi odebrat půl bodu, byl v závěrečném kole Mikuláš. Ten měl po prvním dnu pouhý bod za remízy se sestrou a s Emou Kubátovou, ale v sobotu již porazil Jana Šetinu a Andreje Součka a se 3,5 bodu se vyhoupl na bronzovou příčku v přeboru Brna. Spoustu zkušeností nabral při svém prvním velkém turnaji Kryštof, který hned v prvním kole dokázal vyhrát právě nad Mikulášem. Nestačil pak na Andreje Součka, Kateřinu Ševčíkovou, Bětu Kubátovou (všichni ŠK Kuřim) a Leontýnku, druhý bodík se mu přikutálel v sobotu ráno volným losem, takže nakonec obsadil celkové osmé místo.

Orlovna 2019

Připravil: Petr Vojtek

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>