Chrudim zaplavili starší žáci


Zajímavá příležitost se naskytla Pavlu Vojtkovi, když byl požádán o záskok za Marušku Vavřínkovou v B družstvu Lokomotivy Brno na Mistrovství ČR družstev starších žáků v rapidšachu OMEGA plus OPEN v Chrudimi. Hrálo se v krásném prostředí chrudimského muzejního areálu, který musel v jednom ze tří souběžných turnajů pojmout 70 šestičlenných družstev. Výstavný hlavní hrací sál poskytl opravdu elegantní prostředí pro šachové klání, byť skoro praskal ve švech. Ideální bylo též blízké místo ubytování, kam se dalo docházet dokonce mezi jednotlivými koly.

Pavel usedl za třetí šachovnici a bojoval spolu s Tadeášem Hladkým, Michaelem Ulčákem, Michalem Štoudkem, Adamem Flekem a Laurou Coufalovou. Družstvu se dařilo zhruba podle papírových předpokladů, pravidelně střídalo spolehlivé výhry se slabšími soupeři a jednoznačné prohry se silnými, s výjimkou posledního kola, kdy se opravdu nezadařilo a porážka s ŠK Spartak Ústí nad Labem odsunula lokomotivní dvojku trochu pod její možnosti na 43. místo se dvanácti turnajovými body.

Pavel se rozjížděl zvolna; v úvodu zamrzela jakoby zdvořilostní prohra s domácím Lubošem Jindřiškem (Rtg 1002), Martin Habenicht (1. Novoborský ŠK, Rtg 1675) byl pak prostě silnější. V sobotu si hostující Jezdec sáhl na první body po výhrách nad Alanem Novákem (ŠK ZIKUDA Turnov, z. s., Rtg 1337) a Matějem Blažkem (TJ Desko Liberec, Rtg 1578). Poté však přišla série tří „jakubských“ porážek a z vítězství se radovali Jakubové Tyč (ŠS Železné Hory, Rtg 1270), Šťastný (TJ Klášterec nad Ohří, Rtg 1694) a Mařák (SK EMKaD Holešov, Rtg 1541). Osobní bilanci trochu vylepšily výhry nad Adamem Chalupou (ŠK Světlá nad Sázavou, Rtg 1138) a Nguyen Huy Hoangem (ŠK Spartak Ústí nad Labem, Rtg 1305), ta poslední už ale družstvu k lepšímu umístění nestačila.

Účast na takovém turnaji byla velkým zážitkem a určitě přinesla i dost zkušeností pro další podobné výpravy. Příjemný byl pohled na výkony A týmu Lokomotivy (Michael Kureš, Šimon Volák, Samuel Khadash, Jan Matyáš Dvořáček, Vilém Faja a Anna Vavřínková) a zejména na jeho stříbrný úspěch, k němuž se patří srdečně pogratulovat, protože konkurence byla prostě obrovská.

Hodnocení turnaje lze najít i na webu JmŠS (http://jmss.chess.cz/data/jmss_document/filePath4252.pdf) a Lokomotivy (http://www.lokobrno.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1049:2018-06-03-17-35-07#comments), zde dokonce s výstižným trenérským rozborem. Výsledky turnaje na http://chess-results.com/tnr357729.aspx?lan=5

 

Připravil: Petr Vojtek

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>