Brankovickým králem se stává … Tadeáš Hladký!


Tadeáš Hladký ovládl posledního listopadového dne 2019 A turnaj O brankovického krále (úvodní podnik KP mládeže v rapid šachu). V turnaji B mu zdatně sekundoval bratr Mikuláš ziskem stříbra.

Oproti loňsku se počet Hříbat opět zvýšil, v turnaji A (nar. 2004 a mladší – 50 šachistů) vedle vítěze nastoupili Pavel Vojtek a Tobiáš Komárek, v turnaji B (nar. 2008 a mladší – 61 šachistů) vedle Mikuláše Kryštof Velehradský. Kromě Pavla se všichni oděli do nových jundrovských mikin rozdaných nedávno Michalem Šípkem, v teplém prostředí je pak postupně odkládali.

Parádní výkon předvedl Tadeáš zařazený do starší kategorie, v níž našel přemožitele jen ve staroměstském favoritu Vlastimilu Babulovi. Kromě oddílových kolegů Tobiáše a Pavla (toho porazil na čas) zdolal i těžké soupeře Karola Michala Londina, Ondřeje Hronka a Matyáše Dvořáčka. Povedený turnaj rozhodl pro sebe neuvěřitelnou koncovkou, která se stala vrcholem celého dne. V průběhu sedmého kola si pro rapid poněkud netypicky odběhl od šachovnice a ztratil dost vteřin, které mu mohly v závěru chybět. Ani jeho soupeř Džaucha (takto tatínkem nazývaný staroměstský častý účastník jihomoravských turnajů Delgerdalai Bayarjavkhlan) neměl času nazbyt, ale byl na tom přeci jen o pár desítek sekund lépe. Tadeáš však v koncovce lehkých figur předvedl neuvěřitelnou eskapádu, proti jejímuž tempu mohou i některé bleskovky připomínat unuděného lenochoda. Z původně vcelku vyrovnané pozice zvládl Tadeáš za posledních asi dvacet vteřin zahrát snad třicet tahů a ve chvíli, když již na jeho hodinách zasvítila čísla 0:00 se zlověstným praporkem, dal soupeři mat dámou proměněnou z pěšce sotva dvě vteřiny předtím. Výkon obou borců ocenila početná skupina přihlížejících potleskem.

Do elitní desítky áčka se vmáčkl Pavel, který prohrál jen s vítězem, tři remízy a tři výhry mu vynesly 4,5 bodu, nejlepší pomocné hodnocení ho posadilo na devátou příčku a mezi několika konkurenty ze Zlínského kraje skončil vlastně jako pátý nejlepší Jihomoravan. Výborně se pohyboval mezi výrazně staršími šachisty Tobiáš, kterého jeden ze soupeřů překvapeně posílal na opačnou stranu sálu v domnění, že drobný blonďáček k němu zabloudil z turnaje B. Tobík se však odehnat nenechal a nezalekl se ani silných soupeřů, získal 3,5 bodu a obsadil 19. místo.

Neméně kvalitní výkon podal v turnaji B Mikuláš, který jediný půlbod odevzdal vítězi této skupiny kuřimskému Pavlu Ševčíkovi, a jen horší pomocné hodnocení zavinilo, že na spojené brankovické trůny neusedla bratrská dvojice Hladkých. Spokojen mohl odjíždět i Kryštof se ziskem 3,5 bodu. Všechny partie hrál s papírově silnějšími soupeři a obsadil 32. místo, tedy vysoko nad tabulkové předpoklady.

DSC_0006DSC_0005

Připravil: Petr Vojtek

IMG_7375IMG_5995IMG_5992

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>