Bitva u Lipan proběhne 20. října 2019


Patnáct let bok po boku úspěšně vzdorovali přesile papežských žoldáků. Šli od jednoho vítězství k druhému. U Sudoměře přechytračili Zikmundovy těžkooděnce. U Kutné Hory donutili Zikmundova vojska k ústupu. I u Domažlic to křížákům natřeli. Cepy a sudlice jen lítaly. Čechy jim ležely u nohou. Až do onoho osudového okamžiku poslední květnové neděle roku 1434. V ten den proti sobě stanula nedaleko středočeské obce Lipany dvě husitská vojska proti sobě. Vzájemně znali velmi dobře taktiku i slabiny soupeře. Měli kamarády v táboře soupeře. Mnozí z nich by možná radši stáli na opačné barikádě, respektive vozové hradbě. Ale los a osud tomu tak chtěl, že se střetli právě v tento den proti sobě v tomto složení.

Ano, letos je to od vypuknutí husitské vzpoury přesně 600 let, a tak je nejvyšší čas, abyste si to opravili v učebnicích dějepisu: bitva u Lipan proběhne v Jundrově, Veslařská 56, léta Páně MMXIX, třetí říjnovou neděli od 10 hod. Vojsko Jezdců “C” pod velením Michala Šípka a Petra Piska zaútočí na pevnou vozovou hradbu Jezdců “B”, jimž budu dodávat sílu k obraně a odvahu k protiútoku já spolu s Kubou Bednářem. O jezdeckou čest a slávu budou bojovat týmy v prvním kole krajského přeboru, zdánlivě domácí Jezdci “B” proti táboru na domácí půdě hostujících Jezdců “C”. Kdo využije domácího prostředí a zapíše si první body do tabulky? To zaznamenají kronikáři a pan Ciprys hned po skončení bitvy v onu říjnovou neděli.

Tonda Továrek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>